رزین های حذف فلزات سنگین و آلاینده ها از آب

شرکت دوپونت تولید کننده رزین های تبادل بونی برای حذف فلزات سنگین از آب آشامیدنی و آلاینده هایی نظیر نیترات و بور می باشد. شرکت فران تأمین کننده و وارد کننده رزینهای مبادله یونی از شرکت دوپونت(Dupont) است. 

دسترسی به آب سالم حق طبیعی همه انسانها است.  آب سالم برای سلامت عموم مردم، برای مصارفی همچون شرب، مصارف خانگی، تولید غذا یا اهداف بازیابی، بسیار مهم و حیاتی می­باشد. ذخایر آبی بهبود یافته و تصفیه شده، و همچنین مدیریت بهتر منابع آبی می­تواند رشد اقتصادی کشورها را افزایش داده و به کاهش فقر کمک کند.

دسترسی آسان به آب سالم برای همه مردم یک کشور از منظر اقتصادی بسیار حایز اهمیت است. به همین دلیل دسترسی سهل الوصول به آب سالم به عنوان یکی از شاخصهای توسعه یافتگی شناخته می شود. برخی از منافع اقتصادی دسترسی آسان به آب سالم، عبارتند از:

  • اگر آب از منابعی در دسترس و تمیز در اختیار جمعیت یک کشور قرار بگیرد، آن مردم زمان و توان کمتری را برای جمع ­آوری آب از منابع آبی صرف خواهند کرد. در نتیجه­ این رخداد، آن­ها می­ توانند در زمینه­ های دیگری مفید واقع شوند.
  • دسترسی به آب سالم برای مصارف شرب و شستشو به معنای کمتر هزینه­ کردن جهت مقاصد سلامتی محور است. زیرا با نوشیدن و مصرف آب­هایی عاری از بیماری و آلودگی، احتمال بیمار شدن مردم و تحمیل هزینه­ های درمانی کمتر خواهد شد.
  • کودکان، به خصوص، قشری به شدت آسیب پذیر از ناحیه بیماری­های ناشی از آلودگی آب هستند. نتیجه­ دسترسی این گروه به منابع آبی تصفیه شده، سلامتی­ است. کودکان سالم حضوری موثرتر در مدارس خواهند داشت و در نتیجه، تاثیر مثبتی بر زندگی دیگران و کشور در آینده خواهند گذاشت.

طبق گزارشات سازمان جهانی بهداشت(WHO)، حداقل 2 میلیارد نفر از جمعیت جهان از منابع آبی آلوده به فضولات انسانی  می­ نوشند. همچنین این سازمان بیان کرده است که تا سال 2025 میلادی نیمی از جمعیت جهان در مناطق کم آب زندگی خواهند کرد.

رزین های مربوط به حذف آلایندهای آب آشامیدنی، به طور متمرکز برای حذف فلزات سنگین، نیترات، بور و برخی از عناصر یا ترکیبات سمی آب شرب تولید می شوند. شرکت دوپونت رزینهای متنوعی برای این منظور تولید می کند که می توان به رزینهای زیر اشاره کرد:

AMBERLITE PWA10 Resin

این رزین تصفیه آب صنعتی با گرید آب آشامیدنی جهت حذف برن از آب آشامیدنی طراحی و ساخته شده است. فرایند احیای این رزین دو مرحله ای  می باشد. مشخصه اصلی این رزین قدرت بالای حذف گزینشی برن در میان دیگر نمکهای محلول در آب میباشد. این قدرت جذب انتخابی در اثر افزایش یا کاهش اسید بوریک یا نمکهای محلول بور در آب تغییر چندانی نمی نماید. این رزین برای تصفیه نهایی و حذف برن از آب خروجی از واحدهای نمک زدایی و آب شیرین کن های آب دریا نیز کاربرد دارد.

رزین صنایع آب آشامیدنیAMBERLITE™ PWA10 Resin

AMBERLITE PWA5 Resin

این رزین قوی آنیونی برای حذف انتخابی و گزینشی نیترات از آب آشامیدنی توسط کمپانی DOW روانه بازار شده است. این رزین با حذف نیترات به طور ترجیحی سولفات را جایگزین آن در آب آشامیدنی می نماید. این خصوصیت فرایند احیای این رزین را در کاربردهای آب آشامیدنی شهری آسان می نماید.

رزین صنایع آب آشامیدنیAMBERLITE™ PWA5 Resin

ADSORBSIA  As600 Titanium Based Media (جاذب اکسید تیتانیوم جهت آرسینک، سرب و فلزات سنگین)

اکسید تیتانیوم قابلیت بالایی در جذب آرسینک، سرب و فلزات سنگین دارد. گرانولهای مربوط به اکسید تیتانیوم با نام تجاری  ADSORBSIA  As600 قابلیت احیاء نداشته و برای حذف ترکیبات فلزی سنگین و آرسینک از آب آشامیدنی طراحی و روانه بازار شده اند. به دلیل اینکه گرانولها از اکسید تیتانیوم تشکیل شدهاند امکان رشد باکتریایی روی گرانولها در مقایسه با بسترهای آهنی وجود ندارد. گرانول پس از اشباع کل از محیط خارج و با گرانولهای جدید جایگزین میشوند.

رزین صنایع آب آشامیدنیADSORBSIA™ As600 Titanium Based Media

DOWEX  PSR-2  (رزین بازی قوی برای آب آشامیدنی)

این رزین بازی قوی برای حذف گزینشی و انتخابی آلودگیهای مضر ولی بسیار ناچیز از قبیل نیترات و پرکلرات در آب آشامیدنی مورد استفاده قرار میگیرد. گرانولهای قوی آنیونی این رزین در فرم CL فرایند تبادل یون را انجام میدهند. حذف پرکلرات و بازیابی طلا از کاربردهای مهم این رزین میباشد.

رزین صنایع آب آشامیدنی DOWEX™ PSR-2

شرکت فران تأمین کننده رزینهای تبادل یونی از شرکت دوپونت(Dow سابق) برای صنایع مختلف نفت و گاز، نیروگاهی، پتروشیمی و شیمیایی است. 

امتیاز به مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *