88883323 021

برای مشاوره تماس بگیرید

ممبران FilmTec BW30-400

ممبران BW30-400

ممبران Fimltec BW30-400 یکی از پرکاربردترین ممبران های صنعتی هشت اینچ اسمز معکوس شرکت دوپونت در شیرین سازی آبهای لب شور است. این ممبران در آب شیرین کن های صنعتی برای تصفیه آبهای شور با TDS کمتر از 12000 میلیگرم بر لیتر مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت فران وارد کننده و تأمین کننده انواع ممبرانهای فیلمتک(FilmTec) اصلی است.

ممبران FilmTec™ BW30-400

یکی از پرفروش ترین ممبران های شرکت Dupont آمریکا جهت استفاده در فرایند شیرین سازی و نمک زدایی آبهای شور با فرانید اسمز معکوس، ممبران FilmTec BW30-400 است. ممبران فیلمتک مدل BW30-400 از جمله اولین غشاء های نیمه تراوا 400 فوت مربعی در بازار جهانی است که در تولید آب آشامیدنی با کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه ممبران FilmTec BW30-400 در آب شیرین کن های صنعتی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

 • شرکت دوپونت با پیشرفته ترین فناوری طراحی و ساخت ممبران، بزرگترین تولید کننده ممبرانهای اسمز معکوس در دنیا است. 
 • ممبران FilmTec BW30-400 بدون کلرینه شدن در طول فرایند تولید، با جریان بالای عبوری و میزان حذف نمک قابل توجه طراحی و ساخته شده است؛ به این دلیل ممبران های فیلمتک از مقاومت بیشتری برخوردار بوده و در محدوده pH وسیع تری (13-1) نسبت به برخی از ممبران های فرایند اسمز معکوس احیاء می شوند.
 • ممبران FilmTec BW30-400 بیش از یک دهه است که در آب شیرین کن های لب شور مرحله بهره برداری قرار می گیرد. نتایج بهره برداری ار این ممبران قابلیت بالای آن را تأیید می کند. 

 

Minimum salt
rejection (%)
Stabilized salt
rejection (%)
Permeate flow
rate
gpd (m3/d)
Feed spacer
thickness (mil)
Active
area
ft2 (m2)
Part
number
FilmTec™
Element
9999.510,500 (40)28400 (37)98650BW30-400

 

 1. میزان جریان آب تصفیه شده و حذف نمک در جدول بالا در شرایط استاندارد زیر گزارش شده است: 2000 میلی گرم بر لیتر سدیم کلرید، 225psi (15.5 bar) و 77F (25°C)، اسیدیته 8 و 15 درصد بازدهی
 2. دبی های جریان مندرج در جدول ممکن است که از ممبرانی به ممبران دیگر دچار تغییر شوند. ولی تغییرات از 15 درصد فراتر نخواهد رفت. 
 3. مشخصات فروش ممکن است با نوع طراحی و بهره برداری متفاوت باشد.
 4. سطح ویژه موثر ممبران با تلورانس 3%+/- توسط تولیدکننده تضمین شده است. سطح ویژه موثر ممبران همانطور که توسط شرکت دوپونت بیان شده است قابل مقایسه با سطح غشای اسمی ذکر شده برخی از تولید کنندگان نمی باشد.

ابعاد ممبران FilmTec™ BW30-400

 

 

inch = 25.4 mmDimensions – inches (mm)
CBAFilmTec™ Element
7.9 (201)1.125 ID (29)40.0 (1,016)BW30-400

 

ویژگی های عملیاتی ممبران FilmTec™ BW30-400

ممبران فیلمتک مدل BW30-400 یکی از پر مصرف ترین ممبرانهای شرکت دوپونت در نمک زدایی آبهای شور صنعتی، تولید آب شرب و بازچرخانی آب است. این محصول اقتصادی با توجه به پاسخگویی به طیف وسیعی از نیازمندهای آبهای لب شور، ممبران محبوب فیلمتک محسوب می شود. ممبران BW30-400 در شرایط استاندارد دارای سطح فعال 400 فوت مربعی می باشد و شدت جریان متوسط آب تولیدی آن برابر 40 متر مکعب بر روز است. سطح قابل توجه این ممبران امکان طراحی سیستم های متنوع در صنعت شیرین سازی آب را با بهره گیری از المان های کمتر فراهم کرده است. و به سبب عامل بیان شده سیستم ها متراکم تر و هزینه ی مربوط با اجزای سیستم و نصب آن کاهش می باید.

 

Polyamide Thin-Film CompositeMembrane Type
113°F (45°C)Maximum Operating Temperature
600 psig (41 bar)Maximum Operating Pressure
15 psig (1.0 bar)Maximum Pressure Drop
2-11pH Range
70 gpm (15.9 m3/hr)Maximum Feed Flow
SDI 5Maximum Feed Silt Density Index
< 0.1 ppmFree Chlorine Tolerance

 

 • حداکثر دما لازم جهت کارکرد در شرایط عملیاتی پایا با میزان اسیدیته بالای 10، 95 درجه فارنهایت (35 درجه سانتی گراد) است.
 • تحت شرایط خاصی حضور کلر آزاد و سایر عوامل اکسید کننده موجب کاهش عملکرد مثبت غشاء نیمه تراوا می شود. از آنجا که آسیب اکسیداسیون ممبران ها تحت پوشش ضمانت شرکت دوپونت قرار نمی گیرد؛ این شرکت توصیه می کند قبل از ورود جریان خوراک به این عناصر کلر آزاد موجود در منبع آب ورودی قبل از تماس با غشا نیمه تراوا حذف شود.

بهره برداری ممبران FilmTec™ BW30-400

راه انداری صحیح سیستم های تصفیه آب به روش اسمز معکوس جهت آماده سازی غشاها برای بهره برداری مناسب و جلوگیری از آسیب غشاء در اثر افزایش جریان خوراک ورودی یا شوک هیدرولیکی ضروری است. لازم به ذکر است پیروی از توالی راه اندازی مناسب سبب می شود تا پارامتر های عملکرد سیستم با مشخصات طراحی مطابقت داشته باشد و همچنین اهداف کیفیت و بازیابی سیستم محقق شود. قبل از شروع مراحل راه اندازی سیستم اسمز معکوس لازم است بارگذاری المان های اسمز معکوس، کالیبراسیون ابزار دقیق و سایر بررسی های سیستم با دقت انجام شود.

دستور عمل های عملیاتی ممبران FilmTec™ BW30-400

جهت جلوگیری از آسیب دیدگی غشاء های در هم تنیده شده اسمز معکوس، از ایجاد فشار ناگهانی و یا تغییرات جریان متقاطع بر روی عناصر در هنگام راه اندازی، خاموش شدن سیستم، شستشوی ممبران ها و یا عوامل دیگر خودداری کنید. حین راه اندازی سیستم اسمز معکوس تغییرات کلی سیستم از ابتدا تا قرار گیری آن در سیکل عملیاتی به شرح زیر بیان می شود:

 • فشار جریان خوراک ورودی به سیستم باید به صورت تدریجی و در بازه زمانی 60-30 ثانیه ای افزایش یابد.
 • سرعت جریان متقاطع در مقدار تعریف شده باید به صورت تدریجی و طی 20-15 ثانیه تغییر یابد.

ممبران FilmTec™ BW30PRO-400 نسل جدید ممبران های FilmTec™ BW30-400

ممبران BW30PRO-400 نسل جدید ممبران های  BW30-400 می باشد که به تازگی شرکت دوپونت به عرضه ی آن پرداخته است. از لحاظ عملکردی و کیفیت آب خروجی، این ممبران از ممبران قدیمی تر خود یعنی BW30-400 شرایط بهتری داشته و آب خروجی TDS پایین تری خواهد داشت. در ادامه به بررسی این دو نوع ممبران می پردازیم:

 • در شرایط مشابه ممبران BW30-400 ظرفیت تولید بیشتری دارد.
 • سطح فعال و ضخامت Feed Spacer در هر دو ممبران یکسان است.
 • درصد ریجکت نمک در ممبران BW30 PRO-400 بیشتر است که باعث حصول کیفیت بهتری از آب خروجی خواهد شد.

در نهایت می توان گفت به علت درصد ریجکت نمک بالاتر و همچنین ظرفیت تولید بیشتر، ممبران جدید BW30 PRO-400  نسبت به ممبران قدیمی BW30-400 با فشار کمتری کار کرده و TDS آب خروجی مقدار کمتری خواهد شد. در نتیجه نوع جدیدتر این ممبران کیفیت بهتری از محصول را به ما ارائه می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این ممبران به دیتاشیت این رزین مراجعه کنید: (RO-FilmTec-BW30-PRO-400-FARAN)

اطلاعات تکمیلی ممبران FilmTec™ BW30-400

 1. پس از تماس سطح ممبران با جریان آب ورودی به سیستم همیشه المان های اسمز معکوس را مرطوب نگه دارید.
 2. اگر محدودیت ها و نکات ذکر شده در این گزارش حین راه اندازی فرایند تصفیه آب نادیده گرفته شود؛ در صورت بروز هر گونه آسیب هیچگونه ضمانتی از سوی شرکت ارائه دهنده صورت نمی گیرد.
 3. جهت جلوگیری از رشد عوامل بیولوژیکی در هنگام خاموش شدن طولانی مدت سیستم اسمز معکوس، توصیه می شود که المان های مذکور در یک محلول نگهدارنده غوطه ور شوند.
 4. حداکثر افت فشار در کل مخزن تحت فشار (محل بارگذاری المان های اسمز معکوس) در حدود 50psi (3.4bar) می باشد.

 


برای کسب اطلاعات فنی و خرید ممبران هشت اینچ اسمز معکوس فیلمتک BW30-400 با واحد فروش شرکت فران تماس بگیرید.

 

شرکت دوپونت خریداران خود را جهت بررسی کیفیت کالا در هنگام کاربرد این محصولات در فرایند های متنوع تشویق می کند؛ تا اطمینان حاصل شود که محصولات این شرکت مطابق با استاندارد های یاد شده در هنگام طراحی و بهره برداری عملکرد موثری در فرایند های شیرین سازی آب دارا می باشند. لازم به ذکر است قبل از استفاده از این محصول از اصالت کالا خریداری شده و از قرار گیری برگه اطلاعات ایمنی و فنی در داخل بسته بندی کالا اطمینان حاصل نمایید.

 

لطفا به نکات زیر توجه فرمایید:

 • این محصول به تنهایی حذف عوامل بیماری زا و مخرب بر سیستم تصفیه آب را تضمین نمی کند. کاهش این عوامل مخرب و تاثیرگذار بر روی فرایند اسمز معکوس مستقیما با نوع طراحی سیستم پیش تصفیه در ارتباط می باشد.
 • جریان آب تصفیه شده در ساعات اولیه کارکرد سیستم اسمز معکوس باید از سیستم خارج شود تا پس از طی زمان کافی، سیستم مذکور در حالت پایا خود قرار گیرد و داده های خروجی از فرایند با پارامتر های طراحی اولیه مطابقت داشته باشد.

 

شرکت فران طراح و تولید کننده دستگاه های تصفیه آب صنعتی، آب شیرین کن های دریایی و تأمین کننده ممبرانهای اسمز معکوس فیلمتک(Filmtec) برای واحدهای شیرین سازی آبهای دریایی و لب شور، آماده ارائه خدمات در این زمینه به مشتریان محترم است.

 

Prepared by: Seyed Ahmad Mohamadi

4.7/5 - (4 امتیاز)