88883323 021

برای مشاوره تماس بگیرید

ممبران FilmTec SW30HRLE-400

ممبران FilmTec SW30HRLE-400

ممبران FilmTec SW30HRLE-400 یکی از ممبران های صنعتی شرکت دوپونت در صنعت شیرین سازی آب دریا بر مبنای فرایند اسمز معکوس می باشد. این ممبران در آب شیرین کن های صنعتی برای تصفیه آب های شور با TDS در محدوده (8000 الی 50000) میلیگرم بر لیتر مورد استفاده قرار می گیرد؛ از جمله ویژگی های شاخص ممبران FilmTec SW30HRLE-400 حذف برن بالا در کنار راندمان حذف نمک بسیار خوب است. استفاده از این ممبران امکان تولید آب شیرین با غلظت پایین برن را براساس استاندارد WHO در آب شیرین کن های دریایی فراهم کرده است.

ممبران دریایی

ممبرانهای صنعتی شرکت دوپونت در دو گروه ممبرانهای آب شور(Brackish) و ممبران دریایی(Seawater) تولید می شوند. ممبرانهای مخصوص آب شور با نام اختصاری “BW” و ممبرانهای آب دریا با نام اختصاری “SW” نامگذاری می شوند. مهمترین وجه تمایز ممبرانهای آب شور و ممبرانهای دریایی، قابلیت شیرین سازی آبهای شور با میزان شوری متفاوت است. بالتبع افزایش میزان شوری آب، فشار اسمزی آب شور نیز افزایش می یابد. در نتیجه فشار اسمز معکوس مورد نیاز برای شیرین سازی آب شور نیز افزایش می یابد. از اینرو ممبرانهای دریایی برای تحمل فشار بالاتری(تا 80 بار) نسبت به ممبرانهای آب شور، طراحی و ساخته می شوند.

منابع آب شور در درجه اول با توجه به میزان شوری(Salinity) طبقه بندی می شوند؛ حداکثر میزان شوری(یونهای محلول در آب) آب شیرین تا آستانه  1000 میلیگرم بر لیتر است. یونهای محلول در آب لب شور(BW) در محدوده  1000 الی 10,000 میلیگرم بر لیتر و آب دریا(SW) در محدوده 10,000 الی 50,000 میلیگرم بر لیتر طبقه بندی می شود. اما عموماً میزان متوسط شوری آب دریا از 35000 تا 40000 میلیگرم بر لیتر عنوان می شود. 

ممبران FilmTec™ SW30HRLE-400

ممبران FilmTec SW30HRLE-400 برای تولید آب شرب از آب دریا یکی از گزینه های مناسب است. حذف برن بالا در کنار راندمان حذف نمک بسیار خوب، امکان تولید آب شیرین را براساس استاندارد WHO در این ممبران به خوبی فراهم کرده است. حداکثر فشار عملیاتی قابل تحمل در این ممبران 83 بار بوده که قابلیت شیرین سازی آبهای دریا با شوری بالا را به آن می دهد.

 • بالاترین میزان دفع NaCl و Boron را جهت رسیدن به استاندارد WHO و دیگر استاندارد های در ارتباط با آب اشامیدنی را دارا می باشد.
 • این المان سیستم تصفیه را قادر می سازد که برای بهینه شدن هزینه های بهره برداری به علت کم شدن مصرف انرژی با بهینه شدن سرمایه گذاری به علت بهره وری بالاتر در شدت جریان نفوذ عملیاتی کم تر، طراحی و عمل نماید.
 • ساخت بسیار دقیق و اتوماتیک به همراه افزایش تعداد برگ های المان کوچک تر، باعث کاهش اثر رسوب گذاری و بالا رفتن بازدهی المان به همراه پایین آوردن هزینه های عملیاتی فرایند می شود.
 • با بهره گیری از فناوری iLEC سبب کاهش هزینه های بهره برداری از سیستم و خطر ناشی از o-ring را کاهش می دهد. زیرا که پیدایش این موارد باعث کاهش کیفیت آب می گردد.
 • قابلیت شستشوی شیمیایی در محدوده وسیع PH از در این نوع ممبران نیز وجود دارد.

 

Stabilized Salt Rejection (%)Stabilized Boron
Rejection (%)
Permeate flow
rate
gpd (m3/d)
Feed spacer
thickness (mil)
Active Area (ft2) , (m2)FilmTec™
Element
99.80927500 , 2828400 , 37FilmTec SW30HRLE-400

 

 1. میزان جریان آب تصفیه شده و حذف نمک در جدول بالا در شرایط استاندارد زیر گزارش شده است: 32000 میلی گرم بر لیتر سدیم کلرید، 5 میلی گرم بر لیتر برن در فشار 800psi (5.5 MPa) و 77F (25°C)، اسیدیته 8 و 8 درصد بازدهی
 2. سرعت جریان برای هر المان متفاوت می باشد اما درصد اختلاف آن در نهایت برابر با 15% +/- است.
 3. کمترین درصد میزان حذف نمک در این ممبران برابر است با %99.65
 4. میزان نمک خروجی پایدار از فرایند اسمز معکوس پس از راه اندازی سیستم تصفیه آب به مدت زمان 24 الی 48 ساعت، به خصوصیات خوارک ورودی و شرایط عملیاتی وابسته است.

ابعاد فیزیکی ممبران FilmTec™ SW30HRLE-400

ابعاد فیزیکی ممبران FilmTec™ SW30HRLE-400

 

1 inch = 25.4 mmDimensions – inches (mm)
CBAFilmTec™ Element
7.9 (201)1.125ID (29ID)40.0 (1,016)FilmTec SW30HRLE-400

خصوصیات عملیاتی ممبران FilmTec™ SW30HRLE-400

 

113°F (45°C)Maximum Operating Temperature
1200 psig (83 bar)Maximum Operating Pressure
15 psig (1.0 bar)Maximum Pressure Drop
2-11pH Range
SDI 5Maximum Feed Silt Density Index
< 0.1 ppmFree Chlorine Tolerance

 

 • حداکثر دما لازم جهت کارکرد در شرایط عملیاتی پایا با میزان اسیدیته بالای 10، 95 درجه فارنهایت (35 درجه سانتی گراد) است.
 • تحت شرایط خاصی حضور کلر آزاد و سایر عوامل اکسید کننده موجب کاهش عملکرد مثبت غشاء نیمه تراوا می شود. از آنجا که آسیب اکسیداسیون ممبران ها تحت پوشش ضمانت شرکت دوپونت قرار نمی گیرد؛ این شرکت توصیه می کند قبل از ورود جریان خوراک به این عناصر کلر آزاد موجود در منبع آب ورودی قبل از تماس با غشا نیمه تراوا حذف شود.

راه اندازی و بهره برداری ممبران FilmTec™ SW30HRLE-400

راه انداری صحیح سیستم های تصفیه آب به روش اسمز معکوس جهت آماده سازی غشاها برای بهره برداری مناسب و جلوگیری از آسیب غشاء در اثر افزایش جریان خوراک ورودی یا شوک هیدرولیکی ضروری است. لازم به ذکر است پیروی از توالی راه اندازی مناسب سبب می شود تا پارامتر های عملکرد سیستم با مشخصات طراحی مطابقت داشته باشد و همچنین اهداف کیفیت و بازیابی سیستم محقق شود. قبل از شروع مراحل راه اندازی سیستم اسمز معکوس لازم است بارگذاری المان های اسمز معکوس، کالیبراسیون ابزار دقیق و سایر بررسی های سیستم با دقت انجام شود.

ملاحظات بهره برداری ممبران FilmTec™ SW30HRLE-400

جهت جلوگیری از آسیب دیدگی غشاء های در هم تنیده شده اسمز معکوس، از ایجاد فشار ناگهانی و یا تغییرات جریان متقاطع بر روی عناصر در هنگام راه اندازی، خاموش شدن سیستم، شستشوی ممبران ها و یا عوامل دیگر خودداری کنید. حین راه اندازی سیستم اسمز معکوس تغییرات کلی سیستم از ابتدا تا قرار گیری آن در سیکل عملیاتی به شرح زیر بیان می شود:

 • فشار جریان خوراک ورودی به سیستم باید به صورت تدریجی و در بازه زمانی 60-30 ثانیه ای افزایش یابد.
 • سرعت جریان متقاطع در مقدار تعریف شده باید به صورت تدریجی و طی 20-15 ثانیه تغییر یابد.

نکات مهم قبل از خرید و نصب ممبران FilmTec™ SW30HRLE-400

 1. قبل از خرید از اصل بودن ممبران و اعتبار فروشنده ممبران اطمینان حاصل کنید.
 2. الزامات مربوط به انبارش صحیح ممبرانهای اسمز معکوس را به طور کامل رعایت کنید.
 3. ممبرانهای اسمز معکوس در برابر ضربه و رمای بالا آسیب پذیر هستند. در هنگام حمل و نقل و انبارش به این اصول توجه کنید.
 4. در هنگام باز نمودن بسته بندی ممبران به نوع بسته بندی و آکبند بودن ممبران توجه ویژه کنید.
 5. پس از تماس سطح ممبران با جریان آب ورودی به سیستم همیشه المان های اسمز معکوس را مرطوب نگه دارید.
 6. اگر محدودیت ها و نکات ذکر شده در این گزارش حین راه اندازی فرایند تصفیه آب نادیده گرفته شود؛ در صورت بروز هر گونه آسیب هیچگونه ضمانتی از سوی شرکت ارائه دهنده صورت نمی گیرد.
 7. جهت جلوگیری از رشد عوامل بیولوژیکی در هنگام خاموش شدن طولانی مدت سیستم اسمز معکوس، توصیه می شود که المان های مذکور در یک محلول نگهدارنده غوطه ور شوند.
 8. حداکثر افت فشار در کل مخزن تحت فشار (محل بارگذاری المان های اسمز معکوس) در حدود 50psi (3.4bar) می باشد.

 


برای کسب اطلاعات فنی و خرید ممبران هشت اینچ اسمز معکوس فیلمتک ممبران FilmTec SW30HRLE-400 با واحد فروش ممبرانهای صنعتی شرکت فران تماس بگیرید.

 

شرکت دوپونت خریداران خود را جهت بررسی کیفیت کالا در هنگام کاربرد این محصولات در فرایند های متنوع تشویق می کند؛ تا اطمینان حاصل شود که محصولات این شرکت مطابق با استاندارد های یاد شده در هنگام طراحی و بهره برداری عملکرد موثری در فرایند های شیرین سازی آب دارا می باشند. لازم به ذکر است قبل از استفاده از این محصول از اصالت کالا خریداری شده و از قرار گیری برگه اطلاعات ایمنی و فنی در داخل بسته بندی کالا اطمینان حاصل نمایید.

 

لطفا به نکات زیر توجه فرمایید:

 • این محصول به تنهایی حذف عوامل بیماری زا و مخرب بر سیستم تصفیه آب را تضمین نمی کند. کاهش این عوامل مخرب و تاثیرگذار بر روی فرایند اسمز معکوس مستقیما با نوع طراحی سیستم پیش تصفیه در ارتباط می باشد.
 • جریان آب تصفیه شده در ساعات اولیه کارکرد سیستم اسمز معکوس باید از سیستم خارج شود تا پس از طی زمان کافی، سیستم مذکور در حالت پایا خود قرار گیرد و داده های خروجی از فرایند با پارامتر های طراحی اولیه مطابقت داشته باشد.

 

شرکت فران طراح و تولید کننده دستگاه های تصفیه آب صنعتی، آب شیرین کن های صنعتی و تأمین کننده ممبرانهای اسمز معکوس فیلمتک(Filmtec) برای واحدهای شیرین سازی آبهای دریایی و لب شور، آماده ارائه خدمات در این زمینه به مشتریان محترم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر ممبران FilmTec SW30HRLE-400، لطفا بر روی دیتاشیت قرار داده شده کلیک نمایید. 45-D00967-en

 

Prepared by: Seyed Ahmad Mohamadi

امتیاز به مقاله