88883323 021

برای مشاوره تماس بگیرید

ممبران FilmTec XLE-440

ممبران FilmTec XLE-440

ممبران FilmTec XLE-440 یکی از ممبران های صنعتی شرکت دوپونت در صنعت شیرین سازی آب های لب شور می باشد. این ممبران در آب شیرین کن های صنعتی برای تصفیه آب های شور با TDS کمتر از 12000 میلیگرم بر لیتر مورد استفاده قرار می گیرد؛ از جمله ویژگی های شاخص ممبران FilmTec XLE-440 سطح موثر بالا، فشار پایینتر عملیاتی و در نتیجه انرژی مصرفی پایینتر است. 

ممبران FilmTec™ XLE-440

کاهش فشار عملیاتی ممبران با هدف کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه پمپ فشار قوی از موضوعات مورد علاقه طراحان آب شیرین کن های صنعتی اسمز معکوس است. ممبران FilmTec XLE-440 یکی دیگر از محصولات شرکت فیلمتک می باشد که با صرف انرژی کمتر و تولید آب تصفیه شده از منابع آبی لب شور، منجر به کاهش هزینه های بهره برداری برای مصارف شهری و صنعتی شده است. از جمله ویژگی های متمایز کننده این المان سطح فعال قابل توجه به همراه تولید بالا و با کم ترین فشار اسمزی و در نتیجه صرف هزینه انرژی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 • ممبران FilmTec XLE-440 در بسیاری از فرایند های شیرین سازی آب به روش اسمز معکوس با فشاری کمتر (حدودا نصف فشار جریان خوراک ورودی) از دیگر المان های اسمز معکوس استاندارد با دفع بالا، و نیز با 30 درصد فشار کمتر نسبت به المان های کم انرژی بهره برداری می شود.
 • با بهره گیری از فناوری iLEC سبب کاهش هزینه های بهره برداری از سیستم و خطر ناشی از o-ring را کاهش می دهد. زیرا که پیدایش این موارد باعث کاهش کیفیت آب می گردد.
 • قابلیت شستشوی شیمیایی در محدوده وسیع PH در این نوع ممبران نیز وجود دارد.

 

Minimum Salt Rejection (%)Stabilized salt
rejection (%)
Permeate flow
rate
gpd (m3/d)
Feed spacer
thickness (mil)
Active Area (ft2) , (m2)FilmTec™
Element
9799.014000 , 5328440 , 41FilmTec XLE-440

 

 1. میزان جریان آب تصفیه شده و حذف نمک در جدول بالا در شرایط استاندارد زیر گزارش شده است: 2000 میلی گرم بر لیتر سدیم کلرید، 225psi (15.5 bar) و 77F (25°C)، اسیدیته 8 و 15 درصد بازدهی
 2. سرعت جریان برای هر المان متفاوت می باشد اما درصد اختلاف آن در نهایت برابر با 15% +/- است.
 3. میزان نمک خروجی پایدار از فرایند اسمز معکوس پس از راه اندازی سیستم تصفیه آب به مدت زمان 24 الی 48 ساعت، به خصوصیات خوارک ورودی و شرایط عملیاتی وابسته است.

ابعاد فیزیکی ممبران FilmTec™ XLE-440

ابعاد فیزیکی ممبران FilmTec™ XLE-440

 

1 inch = 25.4 mmDimensions – inches (mm)
CBAFilmTec™ Element
7.9 (201)1.50ID (38ID)40.0 (1,016)FilmTec XLE-440

خصوصیات عملیاتی ممبران FilmTec™ XLE-440

 

113°F (45°C)Maximum Operating Temperature
600 psig (41 bar)Maximum Operating Pressure
15 psig (1.0 bar)Maximum Pressure Drop
2-11pH Range
SDI 5Maximum Feed Silt Density Index
< 0.1 ppmFree Chlorine Tolerance

 

 • حداکثر دما لازم جهت کارکرد در شرایط عملیاتی پایا با میزان اسیدیته بالای 10، 95 درجه فارنهایت (35 درجه سانتی گراد) است.
 • تحت شرایط خاصی حضور کلر آزاد و سایر عوامل اکسید کننده موجب کاهش عملکرد مثبت غشاء نیمه تراوا می شود. از آنجا که آسیب اکسیداسیون ممبران ها تحت پوشش ضمانت شرکت دوپونت قرار نمی گیرد؛ این شرکت توصیه می کند قبل از ورود جریان خوراک به این عناصر کلر آزاد موجود در منبع آب ورودی قبل از تماس با غشا نیمه تراوا حذف شود.

راه اندازی و بهره برداری ممبران FilmTec™ XLE-440

راه انداری صحیح سیستم های تصفیه آب به روش اسمز معکوس جهت آماده سازی غشاها برای بهره برداری مناسب و جلوگیری از آسیب غشاء در اثر افزایش جریان خوراک ورودی یا شوک هیدرولیکی ضروری است. لازم به ذکر است پیروی از توالی راه اندازی مناسب سبب می شود تا پارامتر های عملکرد سیستم با مشخصات طراحی مطابقت داشته باشد و همچنین اهداف کیفیت و بازیابی سیستم محقق شود. قبل از شروع مراحل راه اندازی سیستم اسمز معکوس لازم است بارگذاری المان های اسمز معکوس، کالیبراسیون ابزار دقیق و سایر بررسی های سیستم با دقت انجام شود.

ملاحظات بهره برداری ممبران FilmTec™ XLE-440

جهت جلوگیری از آسیب دیدگی غشاء های در هم تنیده شده اسمز معکوس، از ایجاد فشار ناگهانی و یا تغییرات جریان متقاطع بر روی عناصر در هنگام راه اندازی، خاموش شدن سیستم، شستشوی ممبران ها و یا عوامل دیگر خودداری کنید. حین راه اندازی سیستم اسمز معکوس تغییرات کلی سیستم از ابتدا تا قرار گیری آن در سیکل عملیاتی به شرح زیر بیان می شود:

 • فشار جریان خوراک ورودی به سیستم باید به صورت تدریجی و در بازه زمانی 60-30 ثانیه ای افزایش یابد.
 • سرعت جریان متقاطع در مقدار تعریف شده باید به صورت تدریجی و طی 20-15 ثانیه تغییر یابد.

نکات مهم قبل از خرید و نصب ممبران FilmTec™ XLE-440

 1. قبل از خرید از اصل بودن ممبران و اعتبار فروشنده ممبران اطمینان حاصل کنید.
 2. الزامات مربوط به انبارش صحیح ممبرانهای اسمز معکوس را به طور کامل رعایت کنید.
 3. ممبرانهای اسمز معکوس در برابر ضربه و رمای بالا آسیب پذیر هستند. در هنگام حمل و نقل و انبارش به این اصول توجه کنید.
 4. در هنگام باز نمودن بسته بندی ممبران به نوع بسته بندی و آکبند بودن ممبران توجه ویژه کنید.
 5. پس از تماس سطح ممبران با جریان آب ورودی به سیستم همیشه المان های اسمز معکوس را مرطوب نگه دارید.
 6. اگر محدودیت ها و نکات ذکر شده در این گزارش حین راه اندازی فرایند تصفیه آب نادیده گرفته شود؛ در صورت بروز هر گونه آسیب هیچگونه ضمانتی از سوی شرکت ارائه دهنده صورت نمی گیرد.
 7. جهت جلوگیری از رشد عوامل بیولوژیکی در هنگام خاموش شدن طولانی مدت سیستم اسمز معکوس، توصیه می شود که المان های مذکور در یک محلول نگهدارنده غوطه ور شوند.
 8. حداکثر افت فشار در کل مخزن تحت فشار (محل بارگذاری المان های اسمز معکوس) در حدود 50psi (3.4bar) می باشد.

 


برای کسب اطلاعات فنی و خرید ممبران هشت اینچ اسمز معکوس فیلمتک ممبران FilmTec XLE-440 با واحد فروش ممبرانهای صنعتی شرکت فران تماس بگیرید.

 

شرکت دوپونت خریداران خود را جهت بررسی کیفیت کالا در هنگام کاربرد این محصولات در فرایند های متنوع تشویق می کند؛ تا اطمینان حاصل شود که محصولات این شرکت مطابق با استاندارد های یاد شده در هنگام طراحی و بهره برداری عملکرد موثری در فرایند های شیرین سازی آب دارا می باشند. لازم به ذکر است قبل از استفاده از این محصول از اصالت کالا خریداری شده و از قرار گیری برگه اطلاعات ایمنی و فنی در داخل بسته بندی کالا اطمینان حاصل نمایید.

 

لطفا به نکات زیر توجه فرمایید:

 • این محصول به تنهایی حذف عوامل بیماری زا و مخرب بر سیستم تصفیه آب را تضمین نمی کند. کاهش این عوامل مخرب و تاثیرگذار بر روی فرایند اسمز معکوس مستقیما با نوع طراحی سیستم پیش تصفیه در ارتباط می باشد.
 • جریان آب تصفیه شده در ساعات اولیه کارکرد سیستم اسمز معکوس باید از سیستم خارج شود تا پس از طی زمان کافی، سیستم مذکور در حالت پایا خود قرار گیرد و داده های خروجی از فرایند با پارامتر های طراحی اولیه مطابقت داشته باشد.

 

شرکت فران طراح و تولید کننده دستگاه های تصفیه آب صنعتی، آب شیرین کن های صنعتی و تأمین کننده ممبرانهای اسمز معکوس فیلمتک(Filmtec) برای واحدهای شیرین سازی آبهای دریایی و لب شور، آماده ارائه خدمات در این زمینه به مشتریان محترم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر ممبران FilmTec XLE-440، لطفا بر روی دیتاشیت قرار داده شده کلیک نمایید. FilmTec™ XLE-440

 

Prepared by: Seyed Ahmad Mohamadi

امتیاز به مقاله