88883323 021

برای مشاوره تماس بگیرید

رزین میکس بد لواتیت (LEWATIT) مدل NM60

رزین لواتیت NM60

رزین میکس بد لواتیت (LEWATIT) مدل NM60 از جمله موفق‌ترین و پرکاربردترین رزین‌های ترکیبی میکس بد در صنعت تصفیه آب است. این رزین با بهره‌گیری از ترکیب منحصربه‌فرد یک رزین کاتیونی قوی و یک رزین آنیونی قوی، قادر به حذف بیشترین مقدار سدیم، پتاسیم، کلر، سولفات و سایر یون‌ها از آب است.

رزین میکس بد، یک مخلوط از دو نوع رزین مختلف یعنی یک رزین کاتیونی (Cation Exchange Resin) و یک رزین آنیونی (Anion Exchange Resin) می باشد که رزین کاتیونی در آن قادر به جذب یون‌های مثبت (کاتیون‌ها) می‌باشد، در حالی که رزین آنیونی قادر به جذب یون‌های منفی (آنیون‌ها) است. با ترکیب این دو نوع رزین در یک مخلوط، توانایی حذف هر دو نوع یون از آب ایجاد شده که به همین دلیل استفاده از این نوع رزین به عنوان یک روش بسیار کارآمد شناخته می شود.

رزین تبادل یونی

استفاده از رزین‌های تبادل یونی (Ion exchange resins) به عنوان یکی از روش‌های مهم در تصفیه آب کاربرد زیادی داشته و به طور وسیع در تصفیه آب به منظور کاهش سختی، تولید آب فوق خالص و … مورد استفاده قرار می گیرند. این رزین‌ها می توانند یون‌های موجود در آب را جذب کرده و در عوض یون‌های دیگر را آزاد کنند. فرآیند تبادل یونی در تصفیه آب، در دو مرحله اصلی انجام می‌شود: جذب و احیا.

جذب:
در این مرحله، رزین‌های تبادل یونی در معرض آب قرار می‌گیرند و یون‌های موجود در آب با رزین تعامل می‌کنند. رزین‌ها دارای گروه‌های تبادل یونی هستند که بسته به نوع رزین، می‌توانند یون‌های مثبت یا یون‌های منفی را جذب کنند. به عبارت دیگر، یون‌های موجود در آب با گروه‌های تبادل یونی رزین‌ها جذب می‌شوند و روند تبادل یونی انجام می‌گیرد.

احیا:

در این مرحله رزین های اشباع که عملکردشان کاهش یافته یا به طور کل از بین رفته است، برای استفاده دوباره و بهبود عملکرد احیا می شوند.
احیا به وسیله یک ماده شیمیایی که معمولاً یک محلول اسیدی ( برای احیا کاتیون ها) و یک محلول سود یا کاستیک ( برای احیی آنیون ها) است، انجام می شود. این محلول ها یون‌های رزین را جذب کرده و یون های خود را جایگزین آنها می کند. این فرآیند به عنوان Regeneration (بازیابی) رزین‌ها شناخته می‌شود.

 


شرکت مهندسی فران تأمین کننده رزین های مبادله یونی صنعتی برندهای DuPont, Lewatit ,Purolite می باشد.

انواع رزین های تبادل یونی

یه طور کلی رزین‌های کاتیونی، آنیونی و میکس بد سه نوع از پرکاربرد ترین رزین های تبادل یونی هستند که در فرآیندهای تصفیه آب و صنایع مختلف استفاده می‌شوند. در ادامه به طور خلاصه درباره هر کدام توضیح می دهیم.

رزین‌های کاتیونی (Cation Exchange Resins):

رزین‌های کاتیونی قادر به جذب یون‌های مثبت مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم هستند. آنها از پلی‌استایرن به عنوان ساختار اصلی استفاده می‌کنند و گروه‌های تبادل یونی کاتیونی را دارا می‌باشند. در فرآیندهای تصفیه آب، این رزین‌ها می‌توانند یون‌های مثبت را از آب جدا کنند و آب را تصفیه کنند. همچنین در صنایعی مانند تولید مواد شیمیایی و معدنی، فرآیندهای جداسازی و استخراج استفاده می‌شوند.

رزین‌های آنیونی (Anion Exchange Resins):

رزین‌های آنیونی قادر به جذب یون‌های آنیونی مانند کلرید، سولفات، نیترات و فسفات هستند. آنها نیز از پلی‌استایرن به عنوان ساختار اصلی استفاده می‌کنند و گروه‌های تبادل یونی آنیونی را دارا می‌باشند. در فرآیندهای تصفیه آب و صنایع شیمیایی، این رزین‌ها می‌توانند یون‌های آنیونی را از آب جدا کنند و آب را تصفیه کنند. همچنین در صنایعی مانند تولید الکل، تصفیه پساب و تصفیه گازها، استفاده می‌شوند.

رزین‌های میکس بد (Mixed Bed Resins):

رزین‌های میکس بد ترکیبی از رزین‌های آنیونی و کاتیونی هستند که به صورت مخلوط در یک مخزن استفاده می‌شوند. این رزین‌ها به دلیل ترکیبی بودن از هر دو نوع رزین، قادر به حذف یون‌های آنیونی و همچنین کاتیونی از آب هستند و در فرآیندهایی مانند تولید آب فوق خالص به کار می روند.

در روند سختی‌گیری با استفاده از رزین میکس بد، آب وارد شده و یون‌های کاتیونی (مانند کلسیم و منیزیم) و یون‌های آنیونی (مانند کربنات و سولفات) به رزین متصل می‌شوند و جایگزین می‌شوند. در نتیجه، آب خروجی از رزین میکس بد دارای سختی کمتر و کیفیت بهتری خواهد بود.

یکی از مهمترین مزیت های استفاده از رزین میکس بد این است که می‌تواند هدایت الکتریکی آب را به طور مناسبی کاهش دهد و آبی با کیفیت بالا فراهم کند. همچنین، رزین میکس بد قابل احیا است و پس از اشباع شدن می‌توان آن را با استفاده از فرآیند احیا (Regeneration) مورد استفاده قرار داد. این بازیابی می‌تواند چرخه استفاده از رزین را بارها و بارها تکرار کند.

معرفی رزین میکس بد لواتیت (LEWATIT) مدل NM60

رزین تبادل یونی لواتیت NM60 یک رزین ترکیبی میکس بد است که از ترکیب یک رزین آنیونی قوی پایه و یک رزین کاتیونی اسیدی قوی تشکیل شده است. این رزین طی فرآیندهای خاصی جهت دستیابی به بازیابی بالا و تولید مواد آلی (TOC) کم احیا می شود تا استانداردهای بسیار سخت مورد نیاز در صنعت تصفیه آب های فوق خالص را برآورد کند.

توجه: خواص ویژه این رزین فقط در صورتی به طور کامل قابل استفاده است که فرآیند مورد استفاده از آن مطابق با آخرین استانداردها باشد.

مشخصات ظاهری رزین میکس بد لواتیت (LEWATIT) مدل NM60

رزین تبادل یونی لواتیت NM60 از دانه های کروی شکل شفاف به رنگ قهوه ای تیره تشکیل شده اند.

کاربرد های رزین میکس بد لواتیت (LEWATIT) مدل NM60

این رزین به طور معمول در تولید آب دیونیزه یا آب فوق خالص در صنایع زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

  • در صنایع فرآیندی
  • در صنایع الکترونیک
  • در واحدهای کوچک صنعتی (مانند شارژ مجدد باتری‌ها یا مدارهای خنک‌کننده)
  • حذف پسماندهای رادیواکتیو
  • در سیستم‌های تولید آب فوق خالص

در جدول زیر مشخصات مهم این رزین را مشاهده می کنیم:

 

مشخصاتمقدار
چگالی تقریبی (g/ml)1.1
محدوده PH0-14
مدت زمان نگهداریماکزیمم 2 سال بعد از تحویل
ماکزیمم دمای عملیاتی60 درجه سانتی گراد
حداکثر افت فشار200KPa
مینیمم عمق بستر برای ستون تکی600mm
نرخ جریان مخصوص (ماکزیمم)50BV/h
عامل احیا کنندهاسید/NaOH
حداقل زمان تماس برای احیا20min

 

یکی از ویژگی‌های برجسته این رزین تبادل یونی، توانایی بالای آن در احیا می‌باشد. به عبارت دیگر، پس از رسیدن به حداکثر ظرفیت مبادله، این رزین قادر است تا حد بسیار بالایی با اسید و باز احیا شود تا مجدداً مورد استفاده قرار گیرد. این ویژگی منجر به کاهش هزینه‌ها و افزایش عمر مفید رزین می‌شود. همچنین شرکت تولیدکننده این رزین آن را با فرآیند ویژه‌ای تولید می‌کند تا میزان ترکیبات آلی (TOC) را در حداقل ممکن نگه دارد. این ویژگی بسیار مهم بوده و آن را برای کاربردهایی که نیاز به آب با حداقل TOC دارند مانند صنایع الکترونیک و داروسازی بسیار مناسب می‌سازد.

در کل می‌توان گفت رزین میکس بد لواتیت (LEWATIT) مدل NM60 به دلیل ویژگی‌های برجسته‌ای همچون بازیابی بالا، TOC پایین پایین و ظرفیت بالای حذف یون‌های مختلف از آب، یکی از مطمئن‌ترین و پرکاربردترین انتخاب‌ها برای تصفیه آب در صنایع مختلف به شمار می‌رود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد رزین میکس بد لواتیت (LEWATIT) مدل NM60 لطفا بر روی دیتاشیت قرار داده شده کلیک نمایید. (Lewatit-NM-60)

4.3/5 - (6 امتیاز)