88883323 021

برای مشاوره تماس بگیرید

ممبران FilmTec™ Seamaxx 440

ممبران FilmTec™ Seamaxx 440

ممبران FilmTec™ Seamaxx 440 در فرایند های شیرین سازی آب دریا، آب چاه با میزان شوری بالا، آب آشامیدنی و تصفیه جریان های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. نفوذ پذیری و تولید بالا به همراه کاهش مصرف انرژی به میزان کمتر از 2kWh/m3 در موارد خاص از جمله مزیت های این ممبران می باشد.

غشای نیمه تراوای دریایی

غشا یا ممبرانهای صنعتی شرکت دوپونت در دو گروه ممبرانهای آب شور (Brackish) و ممبران دریایی (Seawater) تولید می شوند. ممبرانهای مخصوص آب شور با نام اختصاری “BW” و ممبرانهای آب دریا با نام اختصاری “SW” نامگذاری می شوند. مهمترین وجه تمایز ممبرانهای آب شور و ممبرانهای دریایی، قابلیت شیرین سازی آبهای شور با میزان شوری متفاوت است. بالتبع افزایش میزان شوری آب، فشار اسمزی آب شور نیز افزایش می یابد. در نتیجه فشار اسمز معکوس مورد نیاز برای شیرین سازی آب شور نیز افزایش می یابد. از اینرو ممبرانهای دریایی برای تحمل فشار بالاتری (تا 80 بار) نسبت به ممبرانهای آب شور، طراحی و ساخته می شوند.

منابع آب شور در درجه اول با توجه به میزان شوری (Salinity) از یکدیگر متمایز می شوند؛ حداکثر میزان شوری (یونهای محلول در آب) آب شیرین تا آستانه  1000 میلیگرم بر لیتر است. یونهای محلول در آب لب شور (BW) در محدوده  1000 الی 10,000 میلیگرم بر لیتر و آب دریا (SW) در محدوده 10,000 الی 50,000 میلیگرم بر لیتر طبقه بندی می شود. اما عموماً میزان متوسط شوری آب دریا از 35000 تا 50,000 میلیگرم بر لیتر اندازه گیری می شود. 

شرکت دوپونت فناوریهای متنوعی را برای شیرین سازی آب دریا با استفاده از سیستم های نمک زدایی دریایی اسمز معکوس (SWRO) جهت کاهش سرمایه و هزینه های بهره برداری ارائه می دهد. این کمپانی عناصر غشایی خود را با بالاترین کیفیت و عملکرد موثر در بهره برداری روانه بازارهای جهانی کرده است.

ممبران FilmTec™ Seamaxx 440

ممبران FilmTec™ Seamaxx 440 برای سیستم های نمک زدایی آب دریا با سطح شوری و دمای کم تا متوسط کاربرد دارند؛ همچنین برای نمک زدایی آب های لب شور با سطح بالای شوری مورد استفاده قرار می گیرد. میزان دبی این ممبران به صورت قابل توجهی بالاتر از هر ممبران اسمز معکوس دریایی (SWRO) موجود در بازارهای عرضه این کالا می باشد. بازدهی و عملکرد این عناصر منجر به صرفه جویی چشمگیر در مصرف انرژی نسبت به سایر محصولات شده است.

 • با در کنار هم قرار گرفتن دو عامل افزایش سطح فعال و لایه های جداکننده 28 میلی متری در این ممبران شرایط احیا و شستشوی ممبران با عملکرد موثرتری همراه است.
 • قابلیت شستشوی شیمیایی در محدوده وسیع PH در این نوع ممبران نیز وجود دارد.
 • ساخت به صورت اتوماسیون با دقت بالا منجر به افزایش تعداد لایه های غشاء می شود؛ در نتیجه رسوب گرفتگی را کاهش می دهد و با در نظر داشتن این مورد بهره وری عناصر به حداکثر می رسد.
 • فرایند تولید ممبران بدون وجود هرگونه مواد اکسید کننده منجر به افزایش استحکام ممبران و عملکرد طولانی مدت آن می شود.

 

Stabilized Salt Rejection (%)Stabilized Boron
Rejection (%)
Permeate flow
rate
gpd (m3/d)
Feed spacer
thickness (mil)
Active Area (ft2) , (m2)FilmTec™
Element
99.4781.89050, 34.228440 , 41FilmTec™ Seamaxx 440

 

 1. میزان جریان آب تصفیه شده و حذف نمک در جدول بالا در شرایط استاندارد زیر گزارش شده است: 32000 میلی گرم بر لیتر سدیم کلرید، در فشار 800psi (5.5 MPa) و 77F (25°C)، اسیدیته 8 و 8 درصد بازدهی
 2. سرعت جریان برای هر المان متفاوت می باشد اما درصد اختلاف آن در نهایت برابر با 15% +/- است.
 3. کمترین درصد میزان حذف نمک در این ممبران برابر است با %99.58.

اندازه های فیزیکی ممبران FilmTec™ Seamaxx 440

اندازه های فیزیکی ممبران FilmTec™ Seamaxx 440

1 inch = 25.4 mmDimensions – inches (mm)
CBAFilmTec™ Element
7.9 (201)29ID (1.125ID)40.0 (1,016)FilmTec™ Seamaxx 440

خصوصیات عملیاتی ممبران FilmTec™ Seamaxx 440

Operating and
Cleaning Limits
1,000 psig (69 bar) at T < 35°C
900 psig (62 bar) at T = 35 – 45°C
Maximum Operating Pressure and Temperature
15 psig (1.0 bar)Maximum Element Pressure Drop
2-11pH Range
SDI 5Maximum Feed Silt Density Index (SDI)
< 0.1 ppmFree Chlorine Tolerance

 

 • حداکثر دما لازم جهت کارکرد در شرایط عملیاتی پایا با میزان اسیدیته بالای 10، 95 درجه فارنهایت (35 درجه سانتی گراد) است.
 • تحت شرایط خاصی حضور کلر آزاد و سایر عوامل اکسید کننده موجب کاهش عملکرد مثبت غشاء نیمه تراوا می شود. از آنجا که آسیب اکسیداسیون ممبران ها تحت پوشش ضمانت شرکت دوپونت قرار نمی گیرد؛ این شرکت توصیه می کند قبل از ورود جریان خوراک به این عناصر کلر آزاد موجود در منبع آب ورودی قبل از تماس با غشا نیمه تراوا حذف شود.

راه اندازی و بهره برداری ممبران FilmTec™ Seamaxx 440

راه انداری صحیح سیستم های تصفیه آب به روش اسمز معکوس جهت آماده سازی غشاها برای بهره برداری مناسب و جلوگیری از آسیب غشاء در اثر افزایش جریان خوراک ورودی یا شوک هیدرولیکی ضروری است. لازم به ذکر است پیروی از توالی راه اندازی مناسب سبب می شود تا پارامتر های عملکرد سیستم با مشخصات طراحی مطابقت داشته باشد و همچنین اهداف کیفیت و بازیابی سیستم محقق شود. قبل از شروع مراحل راه اندازی سیستم اسمز معکوس لازم است بارگذاری المان های اسمز معکوس، کالیبراسیون ابزار دقیق و سایر بررسی های سیستم با دقت انجام شود.

ملاحظات بهره برداری ممبران FilmTec™ Seamaxx 440

جهت جلوگیری از آسیب دیدگی غشاء های در هم تنیده شده اسمز معکوس، از ایجاد فشار ناگهانی و یا تغییرات جریان متقاطع بر روی عناصر در هنگام راه اندازی، خاموش شدن سیستم، شستشوی ممبران ها و یا عوامل دیگر خودداری کنید. حین راه اندازی سیستم اسمز معکوس تغییرات کلی سیستم از ابتدا تا قرار گیری آن در سیکل عملیاتی به شرح زیر بیان می شود:

 • فشار جریان خوراک ورودی به سیستم باید به صورت تدریجی و در بازه زمانی 60-30 ثانیه ای افزایش یابد.
 • سرعت جریان متقاطع در مقدار تعریف شده باید به صورت تدریجی و طی 20-15 ثانیه تغییر یابد.

نکات مهم قبل از خرید و نصب ممبران FilmTec™ Seamaxx 440

 1. قبل از خرید از اصل بودن ممبران و اعتبار فروشنده ممبران اطمینان حاصل کنید.
 2. الزامات مربوط به انبارش صحیح ممبرانهای اسمز معکوس را به طور کامل رعایت کنید.
 3. ممبرانهای اسمز معکوس در برابر ضربه و رمای بالا آسیب پذیر هستند. در هنگام حمل و نقل و انبارش به این اصول توجه کنید.
 4. در هنگام باز نمودن بسته بندی ممبران به نوع بسته بندی و آکبند بودن ممبران توجه ویژه کنید.
 5. پس از تماس سطح ممبران با جریان آب ورودی به سیستم همیشه المان های اسمز معکوس را مرطوب نگه دارید.
 6. اگر محدودیت ها و نکات ذکر شده در این گزارش حین راه اندازی فرایند تصفیه آب نادیده گرفته شود؛ در صورت بروز هر گونه آسیب هیچگونه ضمانتی از سوی شرکت ارائه دهنده صورت نمی گیرد.
 7. جهت جلوگیری از رشد عوامل بیولوژیکی در هنگام خاموش شدن طولانی مدت سیستم اسمز معکوس، توصیه می شود که المان های مذکور در یک محلول نگهدارنده غوطه ور شوند.
 8. حداکثر افت فشار در کل مخزن تحت فشار (محل بارگذاری المان های اسمز معکوس) در حدود 50psi (3.4bar) می باشد.

 


برای کسب اطلاعات فنی و خرید ممبران هشت اینچ اسمز معکوس فیلمتک با واحد فروش ممبرانهای صنعتی شرکت فران تماس بگیرید.

 

شرکت دوپونت خریداران خود را جهت بررسی کیفیت کالا در هنگام کاربرد این محصولات در فرایند های متنوع تشویق می کند؛ تا اطمینان حاصل شود که محصولات این شرکت مطابق با استاندارد های یاد شده در هنگام طراحی و بهره برداری عملکرد موثری در فرایند های شیرین سازی آب دارا می باشند. لازم به ذکر است قبل از استفاده از این محصول از اصالت کالا خریداری شده و از قرار گیری برگه اطلاعات ایمنی و فنی در داخل بسته بندی کالا اطمینان حاصل نمایید.

 

لطفا به نکات زیر توجه فرمایید:

 • این محصول به تنهایی حذف عوامل بیماری زا و مخرب بر سیستم تصفیه آب را تضمین نمی کند. کاهش این عوامل مخرب و تاثیرگذار بر روی فرایند اسمز معکوس مستقیما با نوع طراحی سیستم پیش تصفیه در ارتباط می باشد.
 • جریان آب تصفیه شده در ساعات اولیه کارکرد سیستم اسمز معکوس باید از سیستم خارج شود تا پس از طی زمان کافی، سیستم مذکور در حالت پایا خود قرار گیرد و داده های خروجی از فرایند با پارامتر های طراحی اولیه مطابقت داشته باشد.

 

شرکت فران طراح و تولید کننده دستگاه های تصفیه آب صنعتی، آب شیرین کن های صنعتی و تأمین کننده ممبرانهای اسمز معکوس فیلمتک (Filmtec) برای واحدهای شیرین سازی آبهای دریایی و لب شور نظیر ممبران BW30-400، آماده ارائه خدمات در این زمینه به مشتریان محترم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر ممبران FilmTec™ Seamaxx 440، لطفا بر روی دیتاشیت قرار داده شده کلیک نمایید. 45-D01519-en (1)

 

Prepared by: Seyed Ahmad Mohamadi

امتیاز به مقاله