88883323 021

برای مشاوره تماس بگیرید

ممبران FilmTec™ SW30XFR-400/34

ممبران FilmTec™ SW30XFR-400/34

ممبران FilmTec™ SW30XFR-400/34 یکی از ممبرانهای هشت اینچ اسمز معکوس دریایی شرکت فیلمتک می باشد؛ از کاربردهای این ممبران می توان به شیرین سازی آب دریا، تصفیه جریان های صنعتی و تولید آب آشامیدنی اشاره نمود. مزیت های شاخص ممبران FilmTec™ SW30XFR-400/34 مقاومت بالا در برابر فولینگ، سهولت در هنگام شست و شو و همچنین کاهش اختلاف فشار المان است.

ممبران اسمز معکوس دریایی

ممبرانهای صنعتی شرکت DuPont در دو گروه ممبرانهای آب شور (Brackish) و ممبران دریایی (Seawater) تولید می شوند. ممبرانهای مناسب برای شیرین سازی آب شور با نام Brackish water یا با اختصاری “BW” و ممبرانهای آب دریا با نام Seawater یا با نام اختصاری “SW” نامگذاری می شوند. مهمترین وجه تمایز ممبرانهای آب شور و ممبرانهای دریایی، قابلیت شیرین سازی آبهای شور با میزان شوری متفاوت است.

شوری آب(Salinity) با شاخص TDS(Total Dissolved Solid) یا هدایت الکتریکی(Conductivivty) اندازه گیری می شود. منابع آب شور در درجه اول با توجه به میزان شوری طبقه بندی می شوند؛ حداکثر میزان شوری (TDS) آب شیرین تا آستانه  1000 میلیگرم بر لیتر است. یونهای محلول در آب لب شور(BW) در محدوده  1000 الی 10,000 میلیگرم بر لیتر و آب دریا (SW) در محدوده 10,000 الی 50,000 میلیگرم بر لیتر طبقه بندی می شود. اما عموماً میزان متوسط شوری آب دریا از 35000 تا 40000 میلیگرم بر لیتر عنوان می شود. 

افزایش شوری آب منجر به افزایش فشار اسمزی محلول آب شور می شود. با افزایش فشار اسمزی، فشار اسمز معکوس مورد نیاز برای شیرین سازی آب شور نیز افزایش می یابد. با توجه به اینکه شوری آب دریاها(seawater) به مراتب از شوری آبهای لب شور(Brackish) بالاتر است. از اینرو ممبرانهای دریایی برای تحمل فشار بالاتری (تا 80 بار) نسبت به ممبرانهای آب شور، طراحی و ساخته می شوند. لذا قیمت ممبرانهای دریایی نسبت به ممبرانهای لب شور در اندازه یکسان بالاتر است. 

 

المان FilmTec™ SW30XFR-400/34

ممبران های SW30XFR-400/34 به صورت خاص برای مقابله با گرفتگی های زیستی(Biofouling) در واحدهای نمک زدایی آب دریا طراحی شده اند. این ممبران ها در برابر رسوبات مقاومت بالایی دارند و فرایند شست و شو آن ها به راحتی صورت می گیرد. این دو عوامل کمک به سزایی در راستای کاهش میزان مصرف پاک کننده های شیمیایی صورت داده است؛ و در کنار آن حذف بالای نمک های محلول و کاهش مصرف انرژی را در بر دارد.

خصوصیات فنی ممبران FilmTec™ SW30XFR-400/34

 • ممبران های خشک تاریخ انقضا ندارند، و تعمیر، انبارش و برنامه ریزی های بهره برداری را آسان تر کرده است.
 • ممبران های خشک نیازی به نگهداری مجدد ندارند، در حالیکه محلول های نگهداری ممبران های مرطوب باید پس از دوازده ماه ذخیره سازی بررسی و در نهایت جایگزین شود. این عملیات بسیار دردسر ساز است و می تواند هزینه های بالایی را در بر داشته باشد.
 • ممبران های خشک سبک تر هستند (4 کیلوگرم / 8 پوند کمتر) و محلول حفاظتی ندارند که شامل بارگیری و نصب راحت تر و ایمن تر می شود.
 • با توجه به وزن کمتر، مصرف انرژی و آب کمتر در حین آزمایش، عناصر خشک در مقایسه با عناصر مرطوب سازگاری بیشتری با محیط زیست را دارا هستند. و به طور خاص عناصر خشک منجر به کاهش 20 درصدی انتشار دی اکسید کربن در مقایسه با عناصر مرطوب می شود.
 • قابلیت شستشوی شیمیایی در محدوده وسیع PH در این نوع ممبران نیز وجود دارد.
 • طراحی بر اساس مقاومت در برابر آلودگی، سبب کاهش تعداد مواد شست وشو دهنده شیمیایی به میزان 33 درصد شده است.
 • ساختار شیمیایی بادوام، پایداری بالا، دفع قابل توجه آلودگی ها و امکان شست و شو مکرر از جمله مزیت های این ممبران می باشد. (شکل 1)
 • کاهش اختلاف فشار المان ها سبب بهبود تعادل هیدرولیکی این ممبران می شود. (شکل زیر)

 

بررسی جزییات ممبران FilmTec™ SW30XFR-400/34

 

Stabilized Salt Rejection (%)Permeate Flow Rate gpd (m3/d)Feed Spacer Thickness (mil)Active Area ft2 (m2)FilmTec™
Element
99.87500 (28)34400 (37) SW30XFR-400/34

 

 1. میزان جریان آب تصفیه شده و حذف نمک در جدول بالا در شرایط استاندارد زیر گزارش شده است: 32000 میلی گرم بر لیتر سدیم کلرید، در فشار 800psi (5.5 MPa) و 77F (25°C)، اسیدیته 8 و 8 درصد بازدهی
 2. سرعت جریان برای هر المان متفاوت می باشد اما درصد اختلاف آن در نهایت برابر با 15% +/- است.
 3. کمترین درصد میزان حذف نمک در این ممبران برابر است با %99.65.

اندازه های فیزیکی ممبران FilmTec™ SW30XFR-400/34

اندازه های فیزیکی ممبران FilmTec™ SW30XFR-400/34

 

1 inch = 25.4 mmDimensions – inches (mm)
CBAFilmTec™ Element
7.9 (201)1.125ID (29ID)40 (1016)SW30XFR-400/34

خصوصیات عملیاتی ممبران FilmTec™ SW30XFR-400/34

 

113°F (45°C)Maximum Operating Temperature
1,200 psig (83 bar)
Maximum Operating Pressure
15 psig (1.0 bar)
Maximum Pressure Drop
2-11pH Range
SDI 5Maximum Feed Silt Density Index (SDI)
< 0.1 ppmFree Chlorine Tolerance

 

 • حداکثر دما لازم جهت کارکرد در شرایط عملیاتی پایا با میزان اسیدیته بالای 10، 95 درجه فارنهایت (35 درجه سانتی گراد) است.
 • تحت شرایط خاصی حضور کلر آزاد و سایر عوامل اکسید کننده موجب کاهش عملکرد مثبت غشاء نیمه تراوا می شود. از آنجا که آسیب اکسیداسیون ممبران ها تحت پوشش ضمانت شرکت دوپونت قرار نمی گیرد؛ این شرکت توصیه می کند قبل از ورود جریان خوراک به این عناصر کلر آزاد موجود در منبع آب ورودی قبل از تماس با غشا نیمه تراوا حذف شود.

راه اندازی و بهره برداری ممبران FilmTec™ SW30XFR-400/34

راه انداری صحیح سیستم های تصفیه آب به روش اسمز معکوس جهت آماده سازی غشاها برای بهره برداری مناسب و جلوگیری از آسیب غشاء در اثر افزایش جریان خوراک ورودی یا شوک هیدرولیکی ضروری است. لازم به ذکر است پیروی از توالی راه اندازی مناسب سبب می شود تا پارامتر های عملکرد سیستم با مشخصات طراحی مطابقت داشته باشد و همچنین اهداف کیفیت و بازیابی سیستم محقق شود. قبل از شروع مراحل راه اندازی سیستم اسمز معکوس لازم است بارگذاری المان های اسمز معکوس، کالیبراسیون ابزار دقیق و سایر بررسی های سیستم با دقت انجام شود.

ملاحظات بهره برداری ممبران FilmTec™ SW30XFR-400/34

جهت جلوگیری از آسیب دیدگی غشاء های در هم تنیده شده اسمز معکوس، از ایجاد فشار ناگهانی و یا تغییرات جریان متقاطع بر روی عناصر در هنگام راه اندازی، خاموش شدن سیستم، شستشوی ممبران ها و یا عوامل دیگر خودداری کنید. حین راه اندازی سیستم اسمز معکوس تغییرات کلی سیستم از ابتدا تا قرار گیری آن در سیکل عملیاتی به شرح زیر بیان می شود:

 • فشار جریان خوراک ورودی به سیستم باید به صورت تدریجی و در بازه زمانی 60-30 ثانیه ای افزایش یابد.
 • سرعت جریان متقاطع در مقدار تعریف شده باید به صورت تدریجی و طی 20-15 ثانیه تغییر یابد.

نکات مهم قبل از خرید و نصب ممبران FilmTec™ SW30XFR-400/34

 1. قبل از خرید از اصل بودن ممبران و اعتبار فروشنده ممبران اطمینان حاصل کنید.
 2. الزامات مربوط به انبارش صحیح ممبرانهای اسمز معکوس را به طور کامل رعایت کنید.
 3. ممبرانهای اسمز معکوس در برابر ضربه و رمای بالا آسیب پذیر هستند. در هنگام حمل و نقل و انبارش به این اصول توجه کنید.
 4. در هنگام باز نمودن بسته بندی ممبران به نوع بسته بندی و آکبند بودن ممبران توجه ویژه کنید.
 5. پس از تماس سطح ممبران با جریان آب ورودی به سیستم همیشه المان های اسمز معکوس را مرطوب نگه دارید.
 6. اگر محدودیت ها و نکات ذکر شده در این گزارش حین راه اندازی فرایند تصفیه آب نادیده گرفته شود؛ در صورت بروز هر گونه آسیب هیچگونه ضمانتی از سوی شرکت ارائه دهنده صورت نمی گیرد.
 7. جهت جلوگیری از رشد عوامل بیولوژیکی در هنگام خاموش شدن طولانی مدت سیستم اسمز معکوس، توصیه می شود که المان های مذکور در یک محلول نگهدارنده غوطه ور شوند.
 8. حداکثر افت فشار در کل مخزن تحت فشار (محل بارگذاری المان های اسمز معکوس) در حدود 50psi (3.4bar) می باشد.

 


برای کسب اطلاعات فنی و خرید ممبران هشت اینچ اسمز معکوس فیلمتک ممبران FilmTec™ SW30XFR-400/34 با واحد فروش ممبرانهای صنعتی شرکت فران تماس بگیرید.

 

شرکت دوپونت خریداران خود را جهت بررسی کیفیت کالا در هنگام کاربرد این محصولات در فرایند های متنوع تشویق می کند؛ تا اطمینان حاصل شود که محصولات این شرکت مطابق با استاندارد های یاد شده در هنگام طراحی و بهره برداری عملکرد موثری در فرایند های شیرین سازی آب دارا می باشند. لازم به ذکر است قبل از استفاده از این محصول از اصالت کالا خریداری شده و از قرار گیری برگه اطلاعات ایمنی و فنی در داخل بسته بندی کالا اطمینان حاصل نمایید.

 

لطفا به نکات زیر توجه فرمایید:

 • این محصول به تنهایی حذف عوامل بیماری زا و مخرب بر سیستم تصفیه آب را تضمین نمی کند. کاهش این عوامل مخرب و تاثیرگذار بر روی فرایند اسمز معکوس مستقیما با نوع طراحی سیستم پیش تصفیه در ارتباط می باشد.
 • جریان آب تصفیه شده در ساعات اولیه کارکرد سیستم اسمز معکوس باید از سیستم خارج شود تا پس از طی زمان کافی، سیستم مذکور در حالت پایا خود قرار گیرد و داده های خروجی از فرایند با پارامتر های طراحی اولیه مطابقت داشته باشد.

 

شرکت فران طراح و تولید کننده دستگاه های تصفیه آب صنعتی، آب شیرین کن های صنعتی و تأمین کننده ممبرانهای اسمز معکوس فیلمتک (Filmtec) برای واحدهای شیرین سازی آبهای دریایی و لب شور نظیر ممبران BW30-400، آماده ارائه خدمات در این زمینه به مشتریان محترم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر ممبران FilmTec™ SW30XFR-400/34، لطفا بر روی دیتاشیت قرار داده شده کلیک نمایید. 45-D00690-en

 

Prepared by: Seyed Ahmad Mohamadi

امتیاز به مقاله